Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 20-26 Şubat 2021 haftasına ait vaka sayılarını paylaştı. Bakanlık verilerine göre haftalık 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısında önceki haftaya göre Kırşehir’de bariz azalış olduğu görüldü.

Önceki hafta açıklanan verilere göre Kırşehir’de her 100 bin kişi de bir haftada ortalama 30.86 kişi koronavirüse yakalanırken, geçtiğimiz hafta 1/3 oranında azalan vaka sayısı 21.89′ a geriledi.

Buna göre haftalık koronavirüse yakalanan kişi sayısı önceki hafta 75 olan Kırşehir’de vaka sayısı geçen hafta 53’e düştü. Günlük covid-19 a yakalanan kişi sayısı önceki hafta ortalama 11 olan Kırşehir’de bu sayı 7′ ye düştü.  Bu verilere göre Kırşehir’de son 9 ayın en az günlük vaka sayısına ulaşılmış oldu.

Günlük vaka sayılarının özellikle yaz aylarında diğer illere göre çok yüksek seviyelerde seyrettiği Kırşehir’de bugünler de rekor denilecek seviyelere düşmesinde vatandaşların kısıtlamalar dışında da tedbirlere riayet etmesi etkili oldu. Buna göre 100 binde 21.89 vaka sayısı ile 11 – 35 arası vaka görülen illerin bulunduğu sarı ( Orta Koronavirüs Riski ) grubunda bulunan Kırşehir Yüz binde 10’un altında vaka görülen illerin bulunduğu mavi ( Düşük Koronavirüs Riski ) grubunda olan illerin vaka sayılarına yaklaşmış oldu. Kırşehir’ li vatandaşlar rehavete kapılmadan, tedbirler uygulanarak mavi grup vaka sayısını yakaladığında kısıtlamalar kalkmış ve daha hızlı bir normalleşmeye ulaşmış olacak.