Kırşehir Haber Vakti

BAKAN BİLGİN: “TÜRKİYE BÖLGEDE BARIŞIN TEMİNATIDIR”

BAKAN BİLGİN: “TÜRKİYE BÖLGEDE BARIŞIN TEMİNATIDIR”
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
41 Okundu
17 Eylül 2022 - 19:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kırşehir’de 35.’si düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinin kapanış programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye’nin dünyada barış kuran ülke konumunda olduğunu söyledi.

Kırşehir’e kutlamalar içinde gelen Bakan Bilgin, Kırşehir Valiliğinde düzenlenen törenle karşılandı. Tören sonrası Kırşehir Valiliği şeref defterini imzalayan Bakan Vedat Bilgin, Rusya ve Ukrayna savaşı meselesiyle tahıl sorunu ortaya çıktığını ve bu sorunun çözümünde Türkiye’nin büyük rol oynadığını belirtti. Bakan Bilgin, “Tahıl meselesi savaş nedeniyle ortaya çıktı. Tahıl sorununu çözen ise Türkiye oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifi ile bu sorun çözüldü. Avrupa için kış mevsimi yanı sıra açlık tehlikesi büyük bir tehdit. Tarih farklı bir şekilde devam ediyor” dedi.Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada rolünü devam ettirdiğini aktaran Bakan Bilgin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye dünyada barış kuran bir ülke konumundadır. Suriye’de, Libya’da, Kafkaslarda barışı Türkiye kurmaya çalışıyor. Türkiye böyle aktif konumda.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ayrıca, EYT sorununun Aralık ayında Meclise getirileceğini belirterek, “Emekçileri sevindirecek haber vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz” dedi.

Kırşehir’de, ‘Halka Hizmet, Hakk’a Hizmettir’ sloganıyla yapılan Ahilik Haftası etkinlikleri nedeniyle cacabey meydanında düzenlenen kapanış programına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de katıldı. Cacabey Meydanı’nda düzenlenen kapanış programında Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Bölüğü konser verdi. Şed Kuşatma töreninin ardından 2022 yılının çırağı, kalfası, yılın ahisi, ahilik hizmet ve ahilik onur ödülleri sahiplerine verildi. Kutlamaların kapanış programı açılış konuşmasını Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk yaptı. Öztürk, birlik ve beraberlik içerisinde kutlamaların başladığını ve Kırşehir’in ev sahibi olarak elinden gelenin en iyisini yaptığını söyledi. Ev sahibi olarak katılımcılara hitap eden Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, ahiliği yaşatmak, anlamak ve anmak gayesi ile törenlerin düzenlendiğini söyledi. Ahi Evran’ın ticaretle esnafı teşkilatlandırdığını ve Ahilik mefhumunun toplumun genelini kucakladığını aktardı.“Ahilik, eğitim ve dayanışmadır”

Tören alanında katılımcılara hitap eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ekonomide, üretim, tüketim ve ticaretin düzenlemesi sorununun çözülmesinde Ahi Evran’ın etkili olduğunu belirtti. Ticaret ve zanaatın bir bütün olduğunu anlatan Bakan Bilgin, “Çalışanlar arasındaki ilişkinin düzenlenmesi dahil bildiğimiz modern anlamdaki sendikacılığın da mimarı Ahilik’tir. Bu topraklarda 800 yıllık bir mesaj vardır. Ticaret, üretim ve zanaatın sürekliliği sağlanamazsa bu topraklarda yaşamak zordur. Bu coğrafyada kurulan kervansaraylar da ticaret yollarını organize ederler. Ahilik kültürünün getirdiği felsefe Türkiye’nin üretim gücünü de ortaya çıkarır. Pandemi sonrası Türk ekonomisi 7.5 ve 7.6 oranında büyümesini artırdı. Türkiye yoluna devam ediyor” dedi.“EYT sorunu Aralık ayında Meclise gelecek”

Bakan Bilgin, Aralık ayında ETY sorununun Meclise geleceğini belirterek, “Türkiye enflasyonun tahribatına karşı üretici ve esnafımızı koruyacağız. Elbette sorunlarımız var. Enflasyon sorunu var. Esnafın kredi sorunu var. Esnafın karşı karşıya olduğu emeklilikle ilgili sorunu çözeceğiz. Onların her sorunu bizim sorunumuzdur. Çalışanlarımızın sorunu çözmek için de çalışmalar yapıyoruz. Emekçileri sevindirecek haber vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

0
Would love your thoughts, please comment.x
Araç çubuğuna atla