Kırşehir Haber Vakti

CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN’DAN KENDİSİ VE ŞEHRE DAİR AÇIKLAMALAR

CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN’DAN KENDİSİ VE ŞEHRE DAİR AÇIKLAMALAR
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
324 Okundu
07 Haziran 2022 - 10:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Belediye Gazetesi’ne röportaj veren CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan önemli konulara değindi.

Belediye gazetesine konuşan CHP Milletvekili Metin İlhan, Siyasete girme sebebinden, şehrin acil çözülmesi gereken konularına  bir çok soruya yanıt verdi.

İşte İlhan’ın röportajda sorulan sorulara verdiği yanıtlar;

Sizi tanıyabilir miyiz? Siyasete giriş nedeniniz neydi?

METİN İLHAN: 1972 yılında Kırşehir’de doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Kırşehir’de, üniversiteyi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, uzmanlığımı da Fırat Üniversitesi’nde tamamladım. Doğup büyüdüğü topraklara bağlı, üretken bir insanım. Hangi iş olursa olsun, her zaman en iyisini, mükemmelini kusursuz bir şekilde yapmaya çalışırım. Siyaset çok önemli bir alan. Doktorluk mesleğini severek yaparken ülkemizin sorunlarına kayıtsız kalamadım. Kırşehir’in yaşadığı mağduriyete dur demek için vatandaşların teveccühüne mazhar olmak için aday oldum, CHP’nin oyunu artırarak milletvekili seçildim.

Ankara’nın yoğun gündemi arasında bölgenize vakit ayırabiliyor musunuz? Kırşehir’in çözüm bekleyen öncelikli sorunları nelerdir?

METİN İLHAN: Önceliğim, vatandaşlarla iletişimi kesmemek. Bu nedenle Ankara’ya taşınmadım. TBMM ve il dışı parti çalışmalarını aksatmadım. TBMM’deki resmî sayfama bakacak olursanız önerge, komisyon çalışmaları ve kürsüyü kullanma açısından 27. dönem milletvekilleri arasında ön sıralarda olduğumu göreceksiniz. Haftanın dört gününü Kırşehir’de geçiriyorum. Her gün vatandaşlarla iç içeyim, vatandaşları ve Kırşehir’i ilgilendiren sorunları dinliyorum. Bu sorunları TBMM kürsüsünde dile getiriyorum. Kırşehir, muhalif duruşu ve TBMM’deki temsilinin zayıf olması nedeniyle çevresindeki illere göre kamu yatırımlarından daha az yararlandı. Örneğin, birçok ilin çevre yolu varken, Kırşehir’in yok. İlimizde ikinci bir hastane ihtiyacı söz konusuydu, yatırım programına da alındı, AKP’li yerel siyasetçilerin iç hesaplaşması neticesinde Kırşehir ikinci bir hastaneden mahrum bırakıldı. Kırşehir’de kamu kurumlarının bir arada olduğu hükümet binası bile yok, şehir stadı müze sayılacak kadar eski. Ayrıca diğer yatırımlar ya hiç başlamadı ya da devam ettirilmedi. İşsizlik ve geçim sıkıntısı, Kırşehir’deki başlıca sorunlar arasında yer alıyor. Hayvancılıkta çevre illere göre uzak ara önde olan Kırşehir, IPARD tarımsal hibe desteğinden mahrum bırakıldı. Oysaki Kırşehir’de yem bitkisi ihtiyacı var. Yol medeniyettir, ama Kırşehir’de ne otoyol ne de demiryolu ağı bulunuyor. Bu şekilde sanayi ve ticaret hacminin büyümesi mümkün değil. Tarımda da durum ne yazık ki farklı değil, yanlış teşvik politikası, günden güne artan  girdi fiyatları Kırşehir çiftçisini tarlasını ekemez hâle getirdi.

Dijital dönüşüm ve dijitalleşme günümüzün en önemli konuları arasında yer alıyor. Yerel yönetimler yeni dünya düzenine entegre olabilmek için dijital strateji geliştirirken sizce hangi kriterleri göz önünde tutmalı?

METİN İLHAN: En temel kriter ve öncelik mutlaka insan olmalıdır. Toplumun dijital dünyaya uyumu ve entegrasyonu çok yönlü, özen gösterilmesi gereken süreçleri içermektedir. Bu nedenle diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla eşgüdümlü hareket edilmesi, ortak planlama ve uygulamalar yapılması önem arz etmektedir. İnsan her zaman sorunları çözme arayışındadır. Bu, insanı diğer türlerden ayıran önemli bir farklılıktır. Dolayısıyla yerel yönetimlerin dijital dönüşüm uygulamalarını kolaydan zora, basitten karmaşığa olacak şekilde uzun vadeye yayması, kendi kadrosunu da konunun uzmanlarıyla genişletmesi, bu doğrultuda çalışmalar yapması önemlidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

0
Would love your thoughts, please comment.x
Araç çubuğuna atla