Kırşehir Haber Vakti

GENÇ HEMŞİRELER TEDİRGİN

GENÇ HEMŞİRELER TEDİRGİN
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yasin YavuzTÜM YAZILARI
Okundu
12 Mayıs 2022 - 12:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, değerli Hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.

Kırşehir sağlık sisteminde doktorlar başta olmak üzere bir çok branşta olduğu gibi hemşirelik görevini icra eden arkadaşlarımızda da bir yılgınlık, yorgunluk, mutsuzluk hakim. Bu diğer illere göre maalesef Kırşehir’de hat safhada. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ilimizin tek hastanesi olan Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan hasta yoğunluğu ve bu hasta sirkülâsyonu içerisinde sağlık il müdürlüğü birimlerine yapılan hemşire görevlendirilmelerindeki adaletsizlikler.

Sağlık il müdürlüğünün koordine zaafiyeti yaşadığı, idarecisinden sendikasına oluşturulan ahbap çavuş ilişkileri gibi nedenlerle geçici görevlendirmelerle servislerden ve sahadan masa başına çekilen hemşirelerin varlığı iş barışını zedeliyor. Aynı zamanda da başka yere görevlendirilenler yüzünden sağlık çalışanı arkadaşlarımız bir yada iki eksiğe rağmen daha fazla efor sarf etmek zorunda olduklarını dile getiriyorlar. Konu uzun ancak ben, tam düzelme eğilimindeyken liyakatsiz atamalar nedeniyle özellikle son 4 yılda Kırşehir sağlıkta gelinen üzücü durumu yaşadığım şu olayla anlatmak istiyorum.

Aksaray’a bağlı Sarıyahşi ve Ortaköy ilçelerine yeni atanmış 2 tane genç pırlanta gibi hemşire kardeşlerimle tesadüf bir toplantıda bir araya geldik. Nereli olduklarını sordum Kırşehir’ liyiz abi dediler. İlk tercihiniz Kırşehir’di puanınız yetmediği için gelmedi herhalde dedim. Sarıyhaşiye giden genç hemşire, abi derece yaptım 90 ın üzerinde puanım var istediğim yere atanırdım hatta Kırşehir’ de de yüksek lisans yapıyorum ama Kırşehir’i hiç tercih etmedim dedi. Bende şaşkınlıkla neden hem kendi memleketin, hem yüksek lisansın devam ediyor bu nasıl olur dedim. Genç hemşirenin ibretlik cevabı ile karşılaştım. ” Abi arkadaşta Kırşehirli biz ikimizde ilimizi tercih etmedik çünkü hastanede staj yaparken oradaki hemşire ağabeylerimizin ve ablalarımızın perişanlıklarını, pişmanlıklarını biliyoruz. Yönetimin yaptığı mantıksız işleri, sendikanın yılın bir günü pasta kesip geri kalanında kendilerinden ve yandaşlarından başkasını gözlerinin görmediğini biliyoruz. Bunun gibi birkaç sebep var ve arkadaşlarla düşündük böyle bir tercih yaptık. Bu düşünce ile Kırşehir’e yakın ilçelere atanan başka arkadaşlarımızda var. Nöbetlere araçlarımızla gidip geliyoruz mesleğimizde en arzulu olduğumuz, en faydalı olacağımız çağda maalesef böyle bir seçeneğe itilmek zorunda kaldık üzgünüz ama kafamız rahat abi.”

Birkaç mutlu azınlıkla zoraki pastalar kesmek yerine, Kan kaybının her geçen gün her alanda biraz daha artmaya başladığı Kırşehir’in Sağlık sistemine bir an önce yetkililer tarafından önlem alınmasının ne kadar hayati bir önem arz ettiği artık fazlasıyla aşikârdır.

– Önümüzde ki yazımızda Psikiyatri hekimlerinin ilimizi terk etmesini ele alacağız..

 

Yasin Yavuz

Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

0
Would love your thoughts, please comment.x
Araç çubuğuna atla