Kırşehir Haber Vakti

KAYIP HASAN İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINACAK

KAYIP HASAN İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINACAK
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
2.536 Okundu
01 Haziran 2022 - 13:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kırşehir’de, geçtiğimiz Mart ayında öldürüldükten sonra cesedi Kızılırmak’a atılan ve 70 gündür bulunamayan Hasan Aydoğan için gıyabi cenaze namazı kılınacak.

Hasan Aydoğan’ın kayıp süresinin 70 günü bulması nedeniyle Kırşehir İl Müftülüğü yetkilileri kayıp Hasan’ın ailesi ile iletişime geçerek gıyabi cenaze namazının kılınmasının caiz ve doğru olacağını ilettiler. Bunun üzerine ailenin de kararı ile 3 Haziran 2022 Cuma günü Hasan’ın doğduğu yer olan Dedeli Köyü’nde cuma namazını müteakip gıyabi cenaze namazı kılınacak.

Gıyabi cenaze namazını İl Müftüsü Mehmet Yaman’ ın kıldırması beklenirken cuma günü saat 10 – 11 arasında  Yenice Mahallesi Ortaköy yolu 200. Sokakta bulunan Hasan’ın baba evinden Dedeli Köyü’ne hareket edilecek.

Hasan’ ı arama çalışmalarına gıyabi cenaze namazından sonra da devam edilecek.

Olay;

Hasan Aydoğan ve Şeyma Demir(18), Kırşehir’de, Ağbayır mevkiinde 40 BB 601 plakalı araçla bir anda ortadan kayboldu. Çocuklarına uzun süre ulaşamayan gençlerin aileleri polise giderek kayıp ihbarında bulundu. Emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu otomobil; Bağbaşı Mahallesi Ağbayır mevkiinde ormanlık bir alanda terkedilmiş halde bulunduktan sonra yapılan arama çalışmaları sonrası Kırşehir Belediyesinde güvenlik görevlisi olan 2 kişi gözaltına alınıp cinayet şüphelisi olarak tutuklanmıştı. Kayıp ihbarından 3 gün sonra ise Şeyma Demir’in cansız bedenine ulaşılmıştı.

GIYABİ CENAZE NAMAZI NEDİR NASIL KILINIR ?

Gıyabi cenaze namazı, cenaze namazına benzer olarak kılnır.

Gıyabi, bir kimsenin gıyabında olan, kendisi mevcut olmadığı halde hakkında verilen (hüküm, karar vb.) anlamında geliyor. Gıyabi cenaze namazı, meftanın yani cenazenin hazır bulunmadığı yerlerde, gıyabında kılınan namaz olarak ifade ediliyor.

Aslolan, namazının kılınabilmesi için cenazenin hazır bulunmasıdır. Bununla birlikte hazır olmayan cenaze için de namaz kılınabilir. Nitekim Resûlullah (s.a.s.), Habeş Kralı Necâşî’nin vefatını haber vermiş, sonra da onun cenaze namazını kıldırmak üzere cemaatin önüne geçmiş, ashab da arkasında saf tutmuştur (Buhârî, Cenâiz, 55; Müslim, Cenâiz, 63). Olayda hazır bulunan Câbir b. Abdullah (r.a.) şöyle demiştir: “Resûlullah (s.a.s.), Necâşî’nin (gıyabında) cenaze namazını kıldırdı. Ben de ikinci yahut üçüncü saftaydım.” (Buhârî, Cenâiz, 54)

Yine, Resûlullah’ın (s.a.s.) Uhud şehitleri (Buhârî, Cenâiz, 73) ve kendisine haber verilmeden defnedilen cenazeler için de gıyabi cenaze namazı kıldığı bilinmektedir (Buhârî, Cenâiz, 56).

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

0
Would love your thoughts, please comment.x
Araç çubuğuna atla