KIRŞEHİR SAĞLIK AĞIR YARALI..

KIRŞEHİR SAĞLIK AĞIR YARALI..

Kırşehir’de en büyük hizmet sektörü olan sağlık hizmetinde yaşanan sıkıntılar vatandaşın ve sağlık çalışanlarının sandıktaki seçimini net bir şekilde belirliyor. Son yapılan Belediye ve Milletvekilliği seçimlerinde bu durumun sandığa nasıl yansıdığı ortada.

Tüm bunlara rağmen düzelecek derken Kırşehir sağlıkta kan kaybı maalesef devam ediyor. Son yıllarda Kırşehir sağlık sektöründe hizmet veren doktorlar bir bir ilimizden ayrılıyor.  Bazılarıda Kırşehir’de sağlık hizmeti sunan Özel Musa Gül hastanesine geçiyor.

Son olarak Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzun yıllardır sağlık hizmeti veren Noroloji Uzmanı Dr. Hakverdi Kılıç yönetimsel sıkıntılar nedeniyle emekliliğe sevkini isteyerek Hastaneden ayrıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Yasin Yavuz ise şunları ifade etti;

” Bu şehrin özverili, cefakar evlatları bir bir gidiyor bunu görmezden gelmek önlem almamak bu memleketin hayrına olmaz

Kırşehir’in 1990′ lı yokluk yıllarında çamurlu yollarında dışarıdan gelen hekimler kaçarken yılmadan, kaçmadan memleketine hizmet eden Kırşehir’in hekimleri, evlatları artık maalesef bırakmaya başladı. Bu bırakmanın adı ise ne pandemi ne de başka birşey aslında çok basit “ANLAŞILAMAMAK”  idare etmek sadece kağıt üzerinden idare etmek değildir.

Dün,  Genel Cerrah Dr. Osman Memiş, Genel Cerrah Dr. Oguz Kocamış, Anestezi Uzmanı Dr. Meltem Hakkı, Dahiliye Uzmanı  Dr. İsa Tanyeri, KBB Uzmanı Osman Arslan, Göğüs Uzmanı Dr. Hakan İlter, KBB Uzmanı Dr. Ramazan Çelik, Çocuk Uzmanı Dr. Şaban Yüksel, Radyoloji Uzmanı Dr. Yeliz Dadali, Göğüş Uzmanı Dr. Duygu Zorlu, KBB. Uzmanı Dr. Mustafa Avcu,

Devletin sağlık sisteminden çoğu istifa yada tayin olarak ayrılmış çamurlu yollarında hizmet ettikleri memleketlerini terketmişlerdir. Rahmetli Genel Cerrah abimiz Dr. Mehmet Yetkiner’ in kalbi ise vefasızlıklara ve yaşanan strese daha fazla dayanamayıp maalesef aramızdan ayrılmıştır. Bir çok branştan Kırşehir’li olmayan ama ilimizi benimsemiş hizmet etmis kaliteli hekimlerden de çoğu ayrılmıştır.

Bunların etraflıca araştırılıp çözüm bulunmasını beklerken bugünlerde Norolji Uzmanı Dr. Hakverdi Kılıç’ ın ve donanımlı, kaliteli birçok sağlık personelinin ayrıldığını üzülerek öğrendik.

Bugünün yaşanacağını biz önceki dönem siyasilerine, şehrin söz sahiplerine dernek olarak bir bir anlattık. Ve çözüm önerileri sunduk. Ama onlardan bazıları makam odalarının tadını çıkartmayı, bazıları ise sendikayı arka bahçesi haline getirmek için harcadı tüm eforlarını. Ne oldu sonra hileli sendika seçimleri,  liyakatsiz,  adamcılığın oynandığı yönetici atamaları ve sonuç: Aklı selimin yitirildiği bir sağlık…

Şimdi gitmek için sırada yıllarını Kırşehir’e vermiş Memleket evlatlarından hangisi var dersiniz;

Dahiliye Uzmanı Dr. Metin Durandurdu, İntaniye Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, KBB Uzmanı Dr. Ahmet Hakkı Vb.. Hem düşünüyorum da Ahmet Hocam sıra kalmamış şu boğazıma bi bakıversen diyip hemen muayene olabileceğin kaç doktor kaldı ki ?

İnsanlar randevu alamıyor muayene olamıyor bunlar görmezden duymazdan gelecek, halının altına süpürülecek basit şeyler değil insanların sağlığı söz konusu. Bu durumdan sadece vatandaş değil sağlık çalışanları da muzdarip. Onlarda kendisine yakınına sıra alamıyor. Dışarıda tanıdıkları onlarca insan sağlık çalışanlarına atıyor canlarını ne olur bana bir sıra al diye.  Bunları ve daha fazlasını yetkililerimize birkez daha anlatacağız, ve canlı yayında dünden bugüne sorunlar ve çözüm önerilerini dile getireceğiz inşallah. Artık sağlık çalışanlarının mutlu ve huzurlu bir şekilde Kırşehir halkına en verimli sağlık hizmetini sunduğu, milletimizin memnun kaldığı bir sağlık sistemi için herkesin elini taşın altına koyma vakti geldi hatta geçiyor..  ”

YORUM ALANI

1 ADET YORUM YAPILDI
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
M.Kayış
M.Kayış
6 ay önce

Ben Kırşehir’li değil Balıkesirliyim.Kırşehir’de 28 yıl oldu.Bu kadar kalmamın nedeni ailevi konular… Sorun tespitiniz harika ama yaklaşımınız Yerel Milliyetçilik. Sadece Kırşehir’li hekimlerin gitmesini sorun sayıyorsunuz. Olaya doğru yaklaşım, neden hekimler Kırşehir’den gidiyor olmalı.Doksanlarda askerken ülkenin her ilinden hekim vardı. Genel kanı şu idi: Kırşehir hekimler için Sürgün yeridir… Sonra bana kısmet oldu… haklılarmış.
hekim kalitesinde Türkiye’nin gerisinde olmayan Kırşehir’den akın akın çevre illere hasta gidiyor… hem de Ankara, Kayseri değil; Kırıkkale, Nevşehir, Aksaray….