Kırşehir Haber Vakti

KIRŞEHİR’İN TOHUMLARI AFGANİSTAN’A ULAŞTI

KIRŞEHİR’İN TOHUMLARI AFGANİSTAN’A ULAŞTI
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
358 Okundu
10 Kasım 2021 - 14:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Afganistan’da yaşanan kıtlığa çare olabilmek amacıyla İHH tarafından hazırlanan ve Kırşehir’den de gönderilen 100 ton buğday tohumu, Afganistan’a ulaştı. Ülkede faaliyet gösteren HAS İnsani Yardım Derneği’ne teslim edilen tohumların, en kısa zamanda çiftçilere dağıtılarak Afganistan’a umut olması bekleniyor.

Tohumlar, başkent Kabil’de düzenlenen törenle bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından ve İHH’nın bölgedeki partneri olan HAS İnsani Yardım Derneği yetkililerine teslim edildi.

Törene; Türkiye Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, Türkiye Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, İHH Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Hüseyin Oruç, İHH İnsani Diplomasi Koordinatörü Abdullah Altay, İHH Afganistan Sorumlusu Mücahit Kılıç ve Afganistan Tarım Bakanı Abdurrahman Raşid katıldı.İklim çeşitliliğine göre 4 farklı tohum
100 ton tohum, hayırseverlerin destekleriyle Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün Eskişehir, Kırşehir ve Konya depolarından satın alınmıştı. Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretilen REİS, BAYRAKTAR 2000, ES26 ve SÖNMEZ 2021 tohumları, geçtiğimiz haftalarda 3 farklı ilden 5 farklı TIR’a yüklenerek Afganistan’a uğurlanmıştı.
Afganistan coğrafyası göz önünde bulundurularak tercih edilen 4 farklı tohum çeşidi, kendi özelliklerine göre farklı fiziki şartlara sahip arazilere ekilecek. İklim, toprak yapısı, gübreleme, yağmur ve sulamaya göre verimi değişen tohumlar, verim alınmaya başlandığında hem Afgan çiftçiler için hem de gıdaya ulaşmakta zorluk çeken Afgan halkı için umut vesilesi olacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

0
Would love your thoughts, please comment.x
Araç çubuğuna atla